معرفی سلاح های کمری و جنگی و ساچمه ای

معرفی سلاح های کمری و جنگی و ساچمه ای

صفحه نخست | پست الكترونيك | آرشيو وبلاگ | RSS

سلاح بولپاپ STEYR AUG اسلحه سازمانی ارتش اتریشارتش اتريش از سال 1960 ، به دنبال سلاحي بود تا آن را جانشين سلاح STG-58 يا همان FAL بلژيكي مورد استفاده خود كند. كار طراحي و ساخت سلاح مذكور ، به كارخانه اشتاير سپرده شد. چرا كه در آن زمان ، 3 تن از طراحان سرشناس كشور اتريش يعني هرست وسپ ، كارل واگنر و كارل موسر در اين كارخانه مشغول بودند. نماينده ارتش اتريش در اين پروژه ، فردي به نام سرهنگ والتر اشتول بود. سلاح مورد نظر ، در سال 1977 طراحي و ساخته شد و با نام STG-77 به ارتش اتريش تحويل داده شد. ارتش اتريش نيز پس از انجام تست هاي مختلف بر روي اين سلاح ، جواز ساخت آن را صادر كرد.
توليد انبوه اين سلاح ، از سال 1978 آغاز شد. هنوز يك ماه از توليد اين سلاح نگذشته بود كه صدها هزار قبضه از آن ، توسط كشورهاي استراليا ، زلاندنو ، عمان ، مالزي ، عربستان سعودي ، ايرلند و چند كشور ديگر پيش خريد شد. گارد ساحلي امريكا را نيز مي توان از مشتريان پروپا قرص اين سلاح دانستسلاح AUG را مي توان موفق ترين سلاح بولپاپ توليد سري در جهان به حساب آورد. بسياري از كارشناسان سلاح ، AUG را يك طرح انقلابي مي دانند كه البته اين ادعا ، چندان هم صحت ندارد. سلاح AUG را مي توان يك تركيب حرفه اي و دقيق از چند سلاح شناخته شده دانست
طرح بولپاپ AUG از سلاح هايي چون انفيلد EM-2 انگليسي ، FAMAS فرانسوي و TKB-408 ساخت شوروي كپي شده است. نشيمنگاه خزانه لوله منحصر به فرد اين سلاح كه از جنس پلاستيك مخصوصي ساخته شده هم از مسلسل TKB-022 ساخت شوروي اقباس شده است.البته سلاح FAMAS فرانسوي هم به قطعه مشابهي مجهز مي باشددوربين نصب شده بصورت استاندارد هم در سلاح انفيلد EM-2 وجود دارد. درمجموع مي توان سلاح AUG را يكي از انعطاف پذيرترين سلاح هايي دانست كه تاكنون ساخته شده است. قابليت تعويض كاليبر سلاح از 56/5 به 9 ميليمتر Luger ، يكي از مشخصه هاي اين سلاح است كه كاربرد آن را براي انواع نيروهاي ارتشي و پليسي ممكن مي سازد. ادامه مطلب

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و نهم فروردین 1392 ساعت 4:30 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


گلوله زنی ماوزر و برنو – Mauser and Brnoکارخانه ماوزر در آلمان (امپراطوری پروس) از سال 1870 به مدیریت پیتر پاول ماوزر – Peter Paul Mauser- اقدام به تولید تفنگ های گلوله زنی نظامی کرد و تفنگ معروف این کارخانه بنام K98 (که در سال 1898 عرضه گردید) شهرت بین المللی پیدا کرد و سلاح رسمی ارتش آلمان در دو جنگ اول و دوم جهانی گردید.

تصویر چند مدل ماوزر بکار رفته در دو جنگ جهانیادامه مطلب

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و نهم فروردین 1392 ساعت 4:28 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

اسلحه چریکیUZI 

مشخصات فني:

کالیبر : 9

وزن خالی: 7/3 

طول با قنداق باز : 650 میلیمتر

طول با قنداق بسته:470 میلیمتر

طول لوله: 26 سانتیمتر

نواخت: تیر600 تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب: 25 و 32 تیر

برد موثر: 200 متر
ادامه مطلب

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و نهم فروردین 1392 ساعت 10:46 قبل از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

 

 
هیچ می‌دانستید هر ایرانی می‌تواند 3 قبضه سلاح داشته باشد؟ از نخجیر چه می‌دانید؟ روی هم بهتر است یا بغل هم؟ دستکش بهتر است یا اهرمی؟ ساچمه‌ای یا گلوله‌ای؟
 
به گزارش خبرنگار بازار خبر ، از دیرباز شکار یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات محسوب می‌شده است. لذت‌بخش و البته خطرناک. ابزارهای لازمه جهت شکار معمولاً توانایی خاصی را طلب می‌کنند.
 
طبق قوانین، اسلحه‌های شکاری عادی و نیمه‌خودکار جزو ادوات نظامی محسوب نمی‌شوند. ولی با این حال خرید، فروش و حمل و نقل آن تابع قوانین مشخص و سخت‌گیرانه‌ای است.
 
هر ایرانی بالای 18 سال می‌تواند سه قبضه سلاح حمل کند.
 
یک؛ تفنگ گلوله‌زنی برای شکار پستانداران.
 
دو؛ تفنگ گلوله‌زنی با کالیبری کوچک‌تر از 6 میلی‌متر برای تمرین تیراندازی. به این نوع سلاح اصطلاحا خفیف گفته می‌شود.
 
سه؛ یک تفنگ ساچمه‌زنی برای شکار پرنده. البته اقلیت های دینی می‌توانند برای شکار برخی از حیوانات دیگر مثل گراز و خرگوش با تفنگ ساچمه‌زنی نیز پروانه شکاردریافت کنند.
 
معمولاً روند کار به این صورت است که سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی عده‌ای معتمد را از پیش انتخاب می‌کنند. پس از ارائه پروانه کسب، عرضه رسمی سلاح آغاز می‌شود.
 
اسلحه‌های خارجی پیش از ورود به بازار توسط کارشناسان از نظر آلیاژی و نوع آتش بررسی می‌شوند. ریسک‌پذیری آن درجه‌بندی شده و سطح مجوز آن اعلام می‌شود.
 
در نظر داشته باشید که هر تفنگ از بادی گرفته تا اسنایپر، عمر مفیدی دارد که این میزان را با تعداد تیر تعیین می‌کنند. مثلاً می‌گویند فولاد این تفنگ 400 هزار بار شلیک خواهد کرد.
 
روند دریافت مجوز در ایران مسیری پیچیده ای دارد. مسیری که طبیعتاً می‌بایست با نظارت همراه باشد. مراجعه به یگان‌های انتظامی، انگشت نگاری، گواهی عدم سوءپیشینه و سلامت روانی و فیزیکی، پیش‌شرط‌های دریافت مجوز است.
 
در ابتدا به شما یک مجوز ساده حمل سلاح از مغازه تا منزل داده می‌شود. در این مدت اعتبار شخص بررسی می‌شود. به این صورت که غیر از تعمیرات و شرکت در کلاس‌های آموزشی نباید استفاده دیگر از آن شود.
 
پیش از دریافت مجوز کامل به شما بارها درباره اهمیت مالکیت آن گوشزد می‌شود. سپردن سلاح به کودکان، سپردن سلاح به شخص دیگر در شکار حسن شهرت شما را از بین می‌برد و مجوز به سرعت باطل می‌شود. گفتنی است مسئولیت هرگونه عواقب ناشی از شلیک به عهده مالک آن است. توصیه می‌شود هنگام مسافرت اسلحه‌ها را ارگان‌های مربوطه تحویل دهید.
 
درباره تفنگ
 
اگر فکر می‌کنید تفنگ بزرگ‌تر و قوی‌تر بیشتر به ژست شما می‌آید از همین لحظه شکار را از برنامه‌هایتان حذف کنید. یک اشتباه ساده و کشته شدن یک شخص، تمام آروزهایتان را بر باد می‌دهد.
 
تفنگ‌های خوب بازار (چه ساچمه‌ای و چه گوله‌زنی) را چین، ترکیه، روسیه، آلمان، اسپانیا و خود ایران می‌سازند.
 
قدرت تفنگ را با واحدی به نام ژول و یا فوت پوند می‌سنجند. مدل‌های بادی ساچمه‌زنی معمولاً بین 16 تا 30 ژول توان دارند. دقت کنید که یک تفنگ ژول بالا یک پرنده کوچک را کاملاً از بین می‌برد.
 
سرعت کمیت دیگری است که واحد آن متر بر ثانیه است. ساچمه‌ای‌های معمولی 300 متر در ثانیه سرعت دارند.
 
طول کلی تفنگ تاثیر بسزایی بر کیفیت شلیک و دقت هدف‌گیری دارند.
 
جنس قنداق نیز می‌تواند خوش‌دست بودن تفنگ را تضمین کند. چوبی یا کامپوزیتی انتخاب با شماست.
 
درباره وزن مشخصه‌های بسیاری دخیل هستند. در برخی مدل‌ها سبک بودن مهم است و در برخی موارد  سنگین بودن.
 
گوله‌زن‌ها هم به دو دسته اصلی، تک لول و دو لول تقسیم می‌‌شوند. دو لول‌ها نیز خود به دو دسته دیگر روی‌ هم و کنار هم تقسیم می‌شوند. روی هم در حقیقت آرایشی شبیه به 8 انگلیسی است. یک لوله در بالا و یک لوله در پایین. کنار هم مانند نماد بی‌نهایت است.
 
وایرخ و دیانا و گامو از معروف‌ترین برندهای سبک هستند.
 
اگر اهل هدف‌زنی هستید هاتسان بیشتر به کارتان می‌آید. مدلی که نیاز به شارژ کردن کپسول دارد. شکار روباه و خرگوش بالای 50 ژول نیاز دارند.
 
برای شکار متوسط تفنگ نیمه سنگین انتخاب کنید. ایر رنجر انگلیسی گزینه بدی نیست. سوماترا هم اگر وارد باشید کارتان را راه می‌اندازد.
 
برای فواصل زیر 80 متر دوربین لازم می‌شود. کیفیت لنز و نحوه بسته شده به لوله در خرید یک دوربین بسیار اهمیت دارد. اگر تازه وارد هستید با یک والتر شروع کنید.
 
بر اساس این گزارش ، مشهورترین سلاح شکار ایرانی نخجیر در مدل‌های 1، 2 و 3 است.
 
راهنمای پله به پله
 
1 -  نوع تفنگ خود را از پیش تعیین کنید. شکار پرنده و شکار حیوانات بزرگ اسلحه و مهمات خاص خود را طلب می‌کند. برای کارهای ساده‌تر از ساچمه‌زنی بهره بگیرید. گلوله‌زنی را بگذارید برای وقتی که حرفه‌ای‌تر شدید.
 
2 – از فروشنده‌ای که می‌شناسید اسلحه بخرید. مرگ و میر ناشی از خرید و فروش تفنگ‌های بی‌کیفیت دلال‌ها کم نیست.
 
3 – حین خرید یک با تجربه را با خود به همراه ببرید. یک اسلحه تمیز الزاماً یک اسلحه جدید نیست. زاج مالی و روغن‌کاری معمولاً فریب می‌دهد.
 
4 – دقت کنید لوله و پیش‌قنداق سلاح دارای یک شماره باشد. یادتان باشد یک خلافکار بعد از یک بزهکاری ابتدا پلاک و رنگ خودرو را عوض می‌‌کند.
 
5 – سلاح را حتماً تست کنید و این را حتماً‌ خودتان انجام دهید.
 
6 – با کوبیدن تفنگ خالی، از سفت بودن ضامن آن مطمئن شوید.
 
7 – حضور پررنگ در فعالیت‌های سیاسی حسن شهرت شما را از بین می‌برد. سپس صلاحیت صلب می‌شود و مجوز باطل می‌شود.
 
8 – شروع و پایان فصل‌های شکار را مد نظر داشته باشید.
 
9 – تیراندازی‌هایی موسوم به نفله‌کاری و شکارکشی نیروهای حافظ محیط زیست را حساس می‌کند. 

گلوله‌زنی/ گلنگدنی/ تک لول/ خزانه ثابت
گلوله‌زنی/اهرمی/تک لول/خزانه لوله‌ای
ساچمه‌زنی/کمرشکن/تک لول/چخماقی
ساچمه‌زنی/کمرشکن/دولول روی هم/کوسه
ساچمه‌‌زنی/کمرشکن/ دولول کنار هم/کوسه

ساچمه‌زنی/دستکش/تک لول/خزانه لوله‌ای
ساچمه‌زنی / نیمه خودکار / تک لول / خزانه لوله ای
ساچمه زنی / کمرشکن / سه لول / کوسه


ادامه مطلب

+ نوشته شده در جمعه هفتم شهریور 1393 ساعت 9:35 قبل از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

ژ3 قدرت مطلق

تاریخچه ژ۳ در ایران
بیش از 35 سال است که سلاح ژ 3 مدل آ۳ (بهترین مدل ژ۳)به عنوان اسلحه سازمانی در اختیار ارتش و نیروهای مسلح ایران می باشد.این سلاح در ابتدا بصورت تعداد محدودی توسط کارخانه هلکروکخ اقدام به راه اندازی خط تولید این سلاح در صنایع مسلسل سازی ارتش ( جنگ افزار سازی فعلی ) نمود.بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی متخصصین آلمانی ایران را ترک کردند.در جریان پیروزی انقلاب اسلامی با هجوم مردم به کارخانه و اشغال آن بسیاری از مدارک فنی و ابزار آلات تولید آن معدوم و مفقود گردید.سپس با تلاش متخصصین متعهد و انقلابی ایرانی کارخانه ، خط تولید بازسازی و راه اندازی گردید.این سلاح خوب به کیفیت بالا ساخت و مونتاژ در تعداد بالا و ساخت ارزان معروف بوده و در برابر بعضی از شرایط محیطی مثل گرد و غبار و آلودگی های ناشی از اشتعال باروت در هنگام شلیکر حساس نمی باشدابن اسلحه اصلا نیاز به نظافت ندارد.بدلیل استفاده از این سلاح در ارتش ایران و انعقاد پیمان منحله سنتوبین سه کشور ایران ، ترکیه و پاکستان ، این دو کشور نیز نسبت به انتخاب این سلاح برای نیروهای مسلح خود مبادرت ورزیدند ، و هم اینک تولید سلاح ژ3 تحت امتیاز شرکت هلکروکخ در این دو کشور ادامه دارد

تاریخچه جهانی ژ۳

در طول دهه پنجاه ارتش آلملن غربی همانند سایر ارتش های کشورهای عضو ناتو نیاز به یک سلاح انفرادی با قابلیت شلیک فشنگهای51* 62/7 ناتو را احساس می کرد.در ابتدا آلمان ها سلاح اف ان فال FN FALساخت بلژیک را برای این منظور انتخاب کردند.در سال 1956 با ایجاد تغییراتی در سلاح سیرکا شوروی ارتش آلمان سلاحی تحت نام G1 ا تولید نمود.( لازم به ذکر است که سلاح سیرکا مادر دو سلاح معروف کلاشینگف و CEMTE که خود مدل ابتدایی سلاح ژ3 است ، می باشد این سلاح شاهد تحولاتی با دو نگرش متفاوت در طول تغییرات خود بوده است که یکی نگرش روسها و آقای کلاش نیکف بوده و دیگری نگاه اروپای غربی و مهندسان شرکت CEMTE اسپانیا و نهایتا شرکت هکلرو کخ آلمان بوده است) بنا به دلایل واضحی آلمان ها خاستار به دست آوردن خودکفایی و تولید این رده از سلاح ها بودند.در ابتدا تقاضایساخت اسلحه fal بلژیکی در آلمان مطرح شد که این امر از سوی کشور بلژیک به دلیل مشکلاتی که ارتش آلمان در هنگام اشغال آن کشور در زمان جنگ جهانی دوم برای آنها ایجاد کرده بودند با مخالفت روبرو شد.در نتیجه آلمان ها متمایل به کارخانه اسلحه سازی Cemt e شدند.یک مدل از سلاح های ساخت کارخانه مذکور با نام مدل A مورد پسند ارتش آلمان واقع گردید و آنها توانستند امتیاز تولید آن را از کارخانه اسپانیایی خریداری نموده و خط تولید آنرا به آلمان و کارخانه هکلروکخ در شهر اوبرندورف ( هم اینک کارخانه هکلروکخ در این شهر می باشد ) انتقال دهند.در سال 1959 ارتش آلمان غربی با تکمیل و بهینه سازی طرح نهایی سلاح Cemt e مدل A ، اسلحه ژ3 را به جهانیان معرفی کرد از آن زمان تاکنون اسلحه ژ3 در بسیاری کشورها ( نزدیک به 50 کشور جهان ) بکار گرفته شده این سلاح در مدل های پیشرفته تر مانندآ۳ که سلاح سازمانی ارتش ایران است ساخته شده و بهترین مدل ژ۳ به شمار می آید چندین کشور هم اینک در حال تولید این سلاح تحت لیسانس کارخانه هکلروکخ آلمان می باشند.کشورهای ایران یونان ، پاکستان ، ترکیه و پرتغال از این جمله اند.


مشخصات:
1)جنگ افزاري است خودكار كه بوسيله ناظم آتش بصورت خودكار و به ضامن در مي آيد.
2)تنها اسلحه انفرادی در جهان که داغ نمی کند و لوله آن انحراف پیدا نمی کند.
3)با فشار مستقيم گاز باروت مسلح مي شود.
4)با خشاب 20تيري تغذيه ميشود .
5)بوسيله نفر حمل ميشود.
6)دستگاه نشان روي آن بسادگي قابل تغيير و تنظيم است


مختصات :
1)كاليبر 62/7ميليمتر (30/0اينچ)
2)وزن بدون خشاب ۱۰۰/4كيلوگرم
3)طول سلاح بدون سرنيزه 5/102سانتيمتر
4)سرعت ابتدايي گلوله در ثانيه اول ۱۲۰۰متر بر ثانيه
5)نواخت تير بطور علمي ۷۰۰الي۷۵۰تيردر دقیقه
6)نواخت تير بطور عملي ۲۰۰الي ۲۵۰تير در دقيقه
7)تعداد خان 4 عدد
8)گردش خان از چپ به راست
9)برد مفید ۱۰۰۰متر
10) برد موثر4000متر
11)برد نهايي 7000 متر

انواع قنداق:
چوبی-پلاستیکی- کاچویی- و فلزی کشویی


مقدورات:
1.قدرت زياد نسبت به تفنگهاي مشابه با اندازه طول فشنگ ومرمي.
2.دقت تير به خاطر طول مناسب لوله.
3.مجهز به دوربين براي استفاده در مسافتهاي بيشتر از ۱۰۰۰متر .
۴.لگد کم نسبت به سلاح ام۱۶.
۵۰موارد گیر نسبت به دیگر سلاح های انفرادی بسیار کمتر است.


اعمال مکانیکی سلاح:
اعمال رفت:
.تظاهر:
عبارت است از ظاهر شدن يك عدد فشنگ در مسير گلنگدن توسط فشار صفحه خوراك دهنده.
2.ادخال:
عبارت است از هدايت يك عدد فشنگ در مسير گلنگدن كه توسط شاخه هاي گلنگدن در اثر پيشروي آلات متحرك فشنگ مزبور را در مسير گلنگدن قرار گرفته توسط شاخه هاي گلنگدن به داخل لوله هدايت مي گرددوعمل ادخال انجام مي شود.
3.بسته كردن:
ضمن پيشروي آلات متحرك پيشاني جنگي گلنگدن به ته خزانه لوله چسبيده و عمل بسته شدن انجام مي گيرد.بنابراين بسته شدن برخورد پيشاني گلنگدن به ته خزانه لوله مي باشد.
4.چفت شدن:
چون در موقع بسته شدن پيشاني جنگي به ته لوله برخورد مي كند در اين حال بدنه آلات متحرك در اثر فشار فنر ارتجاع هنوز به سمت جلو حركت مي نمايد در نتيجه اين فشار به هادي سوزن منتقل مي گردد و سبب مي شود كه غلطكهاي روي هادي سوزن حركت نمايند و از داخل گلنگدن خارج مي شود و در داخل مقر خود در بدنه قرار مي گيرد.
5)ضربت زدن:
در موقع چفت شدن فاصله سوزن وپيشاني جنگي كم مي گردد وهنگامي كه ماشه مي چكانيم چخماق به ته سوزن ضربت زده و نوك سوزن از سوراخ پيشاني جنگي خارج شده و به ته چاشني فشنگ ضربت مي زند

اعمال برگشت:
ـ زمانيكه آلات متحرك در اثرفشار گازباروت به عقب حركت مي نمايد اعمال زير انجام ميشود:
1)رها شدن:
فشار گاز باروت به پيشاني جنگي گلنكدن سبب مي گردد كه غلطكها به مارپيچهاي مقر خود برخورد نموده و به داخل گلنكدن برود و در نتيجه به هادي سوزن فشار آورد و فاصله بين گلنكدن متحرك را برقرار مي نمايد.
2)باز شدن:
جدا شدن پيشاني جنگي گلنكدن از ته خزانه لوله.
3)مسلح شدن:
ضمن عقب نشيني آلات ماهيچه تحتاني آلات متحرك چخماق را به عقب مي خواباند ودر نتيجه سرپايه آتش با دهانه عقبي چخماق درگير ميشود و جنگ افزار مسلح ميگردد.
4)اخراج:
خارج شدن پوكه از خزانه لوله توسط فشنگ كش.
5)پرش:
پرتاب پوكه بخارج توسط فشنگ پران.

گير و رفع گير
۱)بدنه خشاب فرورفتگي دارد يا خشاب قر شده است.
رفع گير :خشاب را عوض كنيد
۲)فشنگ كثيف يا معيوب است .
رفع گير :فشنگ را عوض كنيد.
۳)عدم چفت شدن (غلطكها در مقر مربوطه قرار نمگيرد. )
1)دستگيره آتش محكم به جلو رها نشده است.
رفع گير :مجددا دستگيره ها را به عقب بكشيدو رهاكنيد.
انواع مهمات ژ-3
جنگی- رسام- آتش زا- ثاقب- جنگی واترپروف(ضد آب)- آموزشی- گازی- گازی مخصوص پرتاب نارنجک تفنگی- جنگی ثاقب آتش زا- پلاستیکی
برگه ناظم: 
سه وضعیتی" ضامن (پایین)- تک تیر(وسط)- رگبار(بالا) جدیدا ارتش ایران ژ۳رو با برگه ناظم ۴ وضعیتی تولید می کند که حالت سه تیر(با هر بار گذاشتن انگشت هر بار بر روی ماشه سه تیر شلیک می شود)بین رگبار و تک تیر قرار می گیرد. 
قدرت نفوذ در بدن:
سلاح ژ۳ در برد موثر خود که 4000متر است بعد از اصابت گلوله به بدن شخص در هنگام خروج از بدن شخص شعاعی به اندازه ۱ متر ایجاد می کند .گلوله این سلاح می تواند با ایجاد شعاعی به اندازه یک متر از بدن ۳۰ رنجر عبور کن دبه همین دلیل سلاح ژ۳ به کشنده ترین سلاح انفرادی در جهان معروف است.در زمان جنگ تحمیلی ۲۰درصد موفقیت ایران مدیون سلاح ژ۳ است به همین دلایل در زمان جنگ تحمیلی عراقی ها به ژ۳ توپ ایرانی می گفتند.
متعلقات سلاح ژ۳:
۱)سرنیزه
۲) لوله رابط مخصوص رتاب نارنجک تفنگی
۳) جعبه تنظیف(این سلاح در بسیاری از موارد نیاز به نظافت ندارد)
۴) دوربین(از این سلاح می توان به عنوان یک سلاح تک تیرانداز استفاده کرد)
۵)دستگاه نشانه روی کار در شب
۶) انواع فشنگ ها

مختصات سلاح ژ۳

خشاب ها ۲۰ و ۴۰ و ۱۰۱ و ۳۰۰ تیری

کالیبر ۶۲/۷*۵۱ میلیمتر

نواخت تیر ۷۵۰ تا ۷۰۰ تیر در دقیقه

انرژی دهانه 290 - 300 کیلو پوند متر 

برد موثر 4000 متر 

برد مفید ۱۰۰۰متر 

برد نهایی ۷۰۰۰متر

تعداد خان ۴ راستگرد 

طول سلاح 1020 میلی متر 

طول لوله 450 میلی متر 

سرعت دهانه ۱۰۰۰- ۱۲۰۰ متر در ثانیه 

وزن سلاح بدون خشاب ۱00/4 کیلو گرم 

وزن خشاب خالی 284 گرم

وزن فشنگ 24 گرم 

شعاع دید 572 میلی متر 

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و نهم فروردین 1392 ساعت 12:20 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

سلاح هجومي MP5

اسلحه MP5 ساخت شركت هكلركخ آلمان است كه يكي از مشهورترين مسلسلهاي دستي است كه در سراسر دنيا پخش شده و از جنگ جهني دوم در حال تكميل و توسعه است ، اولين توليد آن به نام MP54 نامگذاري شد كه در سال 1964 وارد خدمت شد در سال 1966 پس از بهينه سازي به نام MP5 معروف گرديد و در ارتش و نيروهاي امنيتي آلمان به كار گيري شد . دو نوع آن به طور معمول در دسترس : قنداق ثابت و قنداق كشويي . شركت هكلر كخ اقدام به بهينه سازي مجدد آن نمود كه از جمله آن مي توان به تغيير مكانيزم نشانه روي و قابليت نصب صدا خفه كن اشاره نمود. همچنين فرم خشابها عوض شده و از حالت صاف به حالت خميده تبديل شد و ماشه آن از حالت فلزي به پليمري تبديل شد كه باعث خوشدستي و سبكي سلاح مي شود .
پس از گذشت هر سال به كاربران MP5 افزوده مي شود به عنوان مثال مرزبانان آلمان ، سرويس ويژه هوابرد انگليس (SAS) ، نيروهاي فدارال آمريكا (FBI) ، پليس انگلستان ، نيروي دريايي و تفنگداران دريايي آمريكا نيروهاي دلتا و... از اين سلاح استفاده مي كنند. و همينطور در كشورهاي يونان ، پاكستان ، مكزيك و ايران تحت ليسانس توليد مي شود كه هر كدام از آنها با بقيه متفاوت است .
تنها رقيب MP5 در عرصه جهاني مسلسل UZI ساخت اسراييل است ارتش آلمان كه پيش از اين از يوزي استفاده مي كرد به دلايل اقتصادي به جاي يوزي از كه تحت ليسانس در بلژيك توليد مي شد MP5 را برگزيد . موفقيت MP5 غير قابل اغماض است اين موفقيت پايه در به كار گيري بهترين مواد در ساخت ، قابل اطمينان تر ، دقت بسيار بالا ( به علت مكانيزم گلنگدن بسته) و ارگونومي آن دارد . كه موجب فروش بيش از حد اين سلاح گرديد تا جايي كه هيچ يك از مسلسل هاي مدرن فعلي به پاي آن نمي رسد ( مسلسل يوزي در حال حاضر توليد نمي شود) .
برخلاف مدلهاي قبلي MP5 مدل كوچك شده ژ3 نمي باشد تنها مكانيزمها شباهتهايي با ژ3 دارد در حالي كه ارگونومي و دقا آن بسيار بالاتر از ژ3 است .
در مدلهاي گذشته MP5 داراي برگه ناظم آتش دو زمانه ( ضامن و تك تير) كه با ساخت MP5A2 ارتقا يافته و به سه وضعيتي تبديل شد (ضامن ، تك تير ، رگبار) ولي در مدل MP5A3 باز هم ارتقا يافته و به برگه ناظم 4 وضعيتي ( ضامن ، تك تير ، سه تير ، رگبار ) تبديل شد.
مداومت آتش اين سلاح بسته به نوع لوله و مهمات استفاده شده دارد . لوله آن امكان اتصال صدا خفه كن به آن را مي دهد و همچنين مي توان بر روي آن دوربين معمولي و ديد در شب نصب كرد . خشاب استاندارد آن 30 تيري خميده است و لي خشاب 15 تيري آن نيز در دسترس مي باشد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده در جمعه سوم مهر 1388 ساعت 4:46 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

میخاییل كالاشنیکف در سال 1919 میلادی در یكی از روستاهای سیبری در خانواده ای كشاورز و پر جمعیت به دنیا آمد. میخاییل هفدهمین فرزند خانواده بود و در نوجوانی حتی نمی‏توانست دوره متوسطه مدرسه را تمام كند.
 میخاییل مستعد تمامی اطلاعات و مهارت‌ها ‌را خود مستقلانه و با همت و پشتكار و تلاش خستگی ناپذیر كسب کرد. او زمانی که وارد ارتش شد با استعداد خود فرمانده هانش را شگفت زده می کرد مانند ساخت دستگاه شمارشگر توپ های شلیک شده ازتانک او به هین ترتیب با استعداد هایش توانست به درجات بالاتر برسد.


كالاشنیكف در سال‌های ‌1941 تا 1945 میلادی در جنگ جهانی شركت كرد كه در آن به شدت مجروح شد وی پس از بازیافتن سلامتی خود شروع به اختراع سلاح دستی اتومات كرد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در جمعه سوم مهر 1388 ساعت 4:1 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

HK MG-4


MG-4 (يا MG-43 ) يك مسلسل سبك ساخت هكلر و كخ آلمان است كه از فشنگهاي 5.56 م.م استفاده ميكند.اين سلاح را ميتوان جانشين مناسبي براي مسلسل بلژيكي M-249 دانست.
طراحي MG-43 به دهه ي 90 باز ميگردد.در حدود سال 2001 اولين نمونه ي MG-43 ظاهر شد و در سال 2003 ,BUNDESWEHR (ارتش آلمان) آن را با نام MG-4 رده بندي كرد.MG-4 در سال 2007
به عنوان مسلسل دستي و مسلسل نصب شده بر روي خودروها وارد خدمت ارتش آلمان شد و قرار است به تدريج جايگزين همنوع قديمي ولي قدرتمندتر خود يعني MG-3 شود.
اخيرا شركت هكلر و كخ اعلام نمود كه اسپانيا تعداد اندكي MG-4 اصلاح شده با نام MG-4 E (حرف E اول كلمه ي EXPORT ) را سفارش داده است.در ساخت MG-4 از مواد پليمري استفاده ي
بسياري شده و نصب ريلهاي پيكاتيني بر روي سلاح امكان پذير است.

MG-4 سلاحي است كه با فشار گاز باروت عمل كرده,از نوار (قطار) فشنگ تغذيه ميكند و با هوا خنك ميشود.سيلندر گاز در زير لوله قرار دارد و ساختار گلنگدن بسيار ساده است.
يكي از قابليتهاي جالب MG-4 تعويض سريع لوله است كه تنها با تغيير وضعيت دستگيره ي حمل ( كشيدن آن به سمت راست و سپس بالا) امكان پذير خواهد بود.در يك ويديو ديدم كه لوله ي اين سلاح
بعد از شليك 100 تير به صورت مداوم , باز شد و در آب گل آلود قرار گرفت تا خنك شود سپس اين عمل 2 بار ديگر تكرار شد و در مجموع 400 تير شليك شد بدون اينكه براي سلاح كوچكترين مشكلي پيش بيايد

ادامه مطلب

+ نوشته شده در پنجشنبه دوم مهر 1388 ساعت 4:17 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


گلوله زنی لی انفلید – Lee Enfieldتفنگ گلوله زنی گلنگدنی و خشاب خور انگلیسی انفیلد در سال 1895 توسط ارتش بریتانیا به عنوان سلاح اصلی نیروهای این کشور برگزیده شد و نزدیک به یک قرن سال توسط ارتش انگلیس در سراسر کره زمین به خدمت گرفته شد. تخمین زده می شود که 17 میلیون قبضه از این تفنگ تولید شده باشد. نسخه تک تیراندازی این تفنگ تا دهه 90 میلادی در خدمت یگان های ویژه تک تیرانداز بریتانیا بود. نسخه های قدیمی انفلید (گاها تا نسخه های 60 ساله آن) و نسخه های نسل جدید آن (که ذیلا به آنها خواهیم پرداخت) سلاح محبوبی نزد شکارچیان نخجیر های بزرگ هستند. دقت، قدرت و جان سختی این سلاح در شرایط دشوار آب و هوایی زبان زد است.

وزن این سلاح حدودا 4 کیلوگرم بوده، طول کل آن 1130 میلیمتر و طول لوله آن 635 میلیمتر است.
برد موثر آن 503 متر و برد نهایی آن 1829 متر است. خشاب آن 10 تیر است که دو رج 5 تیر را در خود جا می دهد.ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 5:6 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

آشنايي بامسلسل دستي اينگرامپس از جنگ جهاني دوم گوردن اينگرام طراح آمريکا مصمم شده بود مسلسلي جمع و جورتر و قوي تر طراحي کند تا جايگزين مسلسل هاي استفاده شده در جنگ گردد. با اينکه سلاح ابداعي او هيچگاه به ميادين نبرد راه نيافت اما در عوض توانست دنياي گانگسترها و تروريست ها را تسخير نمايد .مي توان گفت مسلسل دستي اينگرام يکي از ساده ترين و در عين حال سريعترين مسلسل هايي مي باشد که تاکنون ساخته شده است. اينگرام يک مسلسل دستي کوچک و سبک است که با مکانيزم گلنگدن باز و فشار مستقيم گاز باروت عمل مي نمايد . البته نوع بسته ي آن نيز توليد گرديده . آنچه بعد از 40 سال باعث شده اينگرام هنوز در ميان سلاح هاي هم رده اش پرطرفدار باشد ، سادگي ، دوام و ارزاني آن است .
ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 5:0 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


  اسلحه های m4


کالیبر:56*5

سیستم:فشار غیر مستقیم گاز

طول کلی:986 میلی متر!!!!

طول لوله:508 میلیمتر

نواخت تیر در دقیقه:900 تیر در دقیقه!!!!!

ظرفیت خشاب:30 تیر

نوع:اسلحه ی حجومی


سری اسلحه های CQ برای فروش توسط NORINCO و از روی طراحی ام 16 ساخته شده.اولین طرحی مبنی بر سی کیو در سال 1980 به وجود امد و توسط کارخانه های نظامی چین ساخته و فقط برای فروش به وجود امد.این مدل برای دو مرکز نظامی (استفاده) با سیستم: (قابل تنظیم(کنترل اتش) ) و دیگری (فقط اتوماتیک) ساخته شد.

کارخانه های نظامی چین همچنین این اسلحه ها از روی ام 4 ای نیز کپی برداری کرن.درواقع این اسلحه ام 4 است با نام سی کیو.این اسلحه در نیروی زمینی چین استفاده نمی شود و در پلیس چین نیز از ان استفاده نشده.ولی مشتری هایی در اسیا پیدا کرده است:
مهم!!ایران!!که S-5 را از روی این اسلحه ساخته شده!!

سی کیو دقیقا از روی ام 16 کپی برداری شده و برای ارتقای ان ام 4 را نیز اضافه کردناین اسلحه از الامینیوم ساخته شده و سیستم اتش فشار غیر مستقیم گاز که هر دوی اینها سیستم های ام 16 هستن.

تنها فرق های این دو اسلحه خشاب و ماشه ی ان دوست.

CQ اصل(ام 16)

ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:52 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

سلاح type 86sکالیبر:7.62x39 mm

سیستم اتش:فشار غیر مستقیم باروت

طول کلی:667 میلیمتر!!!جل الخالق!!در پاسخ به دوستانی که گفته بودن مزایای خشاب عقب چیه و من هم اشاره کردم. این هم مدرک تابلو.

طول لوله:438 میلیمتر

ظرفیت خشاب:30 تایی (در مدل استاندارد AK-47)

مقدار اتش گلوله در دقیقه:600 گلوله در دقیقه.

برد نهایی:400 متر

برد موئثر: 300 متر

سایت نشانه گیری: اهنی

اسلحه ی تایپ 86 اس توسط کاخانجات نظامی چین تولید و با عنوان یک محصول تجاری نامیده شده.و برای فروش جهانی در نظر گرفته شده.کمپانی نرینکو در هنگام سال 1980 تا 1990. هنوز مشخص نشده که ایا این محصول واقعا اصل چین هست یا نه.ولی شک بر انگیز بودن این پروژه فقط برای فروش خارجی بودن این محصول برای شروع هست.

دلیل بعدی شک بر انگیز بودن این پروژه ظهور ان در سال 1980 بوده.این اسلحه استاندارد شده با تایپ 81 برای نیروهای زمینی (انسانی) هست. تایپ 56 یا کلاش که اساس و پایه تایپ 86 اس بوده اعلان شده که کاملا در جمهوری خلق چین ساخته و فقط برای صادرات ساخته شده. این عجیب که نمونه ی کنترل اتش دار این اسلحه برای تمامی حکومت های مختلف قابل خریداری هست.

تایپ 86 اس به نقاطی از جهان ارسال شد که از جمله قبل از کلینتون در امریکا بر این مورد تصمیم گیری شد که ورد تجهیزات کوچک چینی به داخل امریکا پذیرفته شد.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:51 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


"Groza" OC-14گرزا اسلحه ی حجومی ایه که توسط شرکت CKIB SOO طراحی شده(مرکز طراحی اسلحه های ورزشی و شکاری).این اسلحه برای تامین نیاز نیروهای ویژه روسیه برای یک اسلحه ی حجومی/نارنجک انداز طراحی شد و مورد پسند قرار گرفت و خیلی زود به مدل های مختلفی تقسیم بندی شد:


مدل 39*9 میلیمتری تغییر داده شده با نانجک انداز
1- اسلحه ی حجومی برد کم (با لوله ی کوتاه)
2-اسلحه ی حجومی برد بلند(با لوله ی بند و جا دست ماشه جدید)
3-اسلحه ی حجومی سایلنت یعنی با صدا خفه کن و ساکت
4- اسلحه ی حجومی برد بلند با نانجک انداز (در این مدل سیستم کنترل اتش دستی و ماشه برگردانده شده و یک نارنجک انداز 40 میلی متری به همراه ماشه و جای دست ماشه جدید نصب شده سیستم ماشه ی جدید (ترایگرگروپ) دارای ماشه ای جدید اسلحست که کار رو برای کابر راحت می کنه اینطور هست که شما دیگر ماشه ای دیگر برای نارنجک نمی بینید و یک سیستم انتخاب قرار داده شده و هم اسلحه و نارنجک انداز رو کنتل می کنه.)

ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:49 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

HK-33


HK-33 سلاحی است که در سال 1960 در المان غربی توسط شرکت هکلر & کخ ساخته شد.
طراحی HK-33 کاملا از روی اسلحه ی ژ3 گرفته شده ولی در این طرح یک اسلحه ی کوچکتر و سبکتر به وجود امده و در چهار مدل مختلف تولید شده.
سری ها: اولین سری HK-33 از کالیبر 7.62/51 میلیمتر ناتو استفاده می کنه سری دوم از کالیبر 7.62/32 M43
در سری سوم تغییر اساسی درش به وجود امده و از کالیبر 45*5.56 ناتو و در مدل چهارم از کالیبر 19*9 کلت استفاده می کنه.

سری HK-33 در نیروی هوایی برزیل و نیروی زمینی تایلند و در نیروی زمینی مالزی به خدمت گرفته شده.

کشور هایی که این اسلحه را تحت لیسانس تولید می کنن شامل:فرانسه توسط MAS و در ترکیه توسط MKEK .تغییر ها و مدل ها:در HK-33 تغییراتی داده شده و شامل مدل های مخلتف می شه که شامل:HK-33A2 و HK-33SG1 (که در ان دوربین اضافه شده و خط ریلی برای نصب انواع چیز ها)HK-33A3 که در ان دوربین و ریل اهنی اضافه شده
HK-33KA3 (که در ان طول لوله و سلاح افزایش یافته و ریلی فلزی استفاده شده که قابلیت نصب نارنجک انداز رو داره.)(در انواعی که لوله کوتاه تری دارند نمی توان نارنجک انداز نصب کرد.)

ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:48 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

سلاح بولپاپ فاماس


سلاح فاماس در سال 1967 توسط یک مهندس اسلحه فرانسوی بنام Paul Tellie طراحی شد
هدف از طراحی این سلاح جایگذینی آن با تفنگ نیمه اتوماتیک Mas Mle.49/56 و مسلسل دستی MAT- 49 و MAC Mle.1929 بود.اولین نمونه این تفنگ در سال 1971 ساخته شد و برای آزمایش به ارتش فرانسه تحویل داده شد.در آن زمان ارتش فرانسه مدلی از مسلسل ساخت کشور سوئیس را بکار میبرد . این مسلسل با کالیبر 56/5 ساخت کارخانه SIG بود و با کد SG – 540 شناخته می شد .در سال 1978 سلاح FAMAS در مقیاس 400 هزار قبضه تولید شد.پس از آن یک شرکت فرانسوی بنام GIAT دست به تحول این سلاح زد و نمونه جدیدی از آن را با کد G1 معرفی کرد.این سلاح دارای محفظه ماشه بزرگی بود که کل دست در آن جای می گرفت.همچنین روپوش لوله آن از جنس پلاستیک ساخته شده بود.البته مدل G1 یک نمونه آزمایشی بود و در سال 994 مدل G2 به عنوان مکمل آن مرفی شد که از خشاب مورد استفاده در سلاح M – 16 (نوع کوتاه آن) بهره می گرفت.این سلاح در طیف نسبتا وسیعی توسط نیروی دریایی و زمینی فرانسه استفاده شد و تعدادی از آن به کشورهایی مانند امارات متحده و سنگال صادر شد.شکل کلی این سلاح مبنایی برای طراحی سلاح FELIN خواهد بود که از فرانسویان هنوز از آن پرده داری نکرده اند.مدل لوله کوتاه این سلاح با طول 320 میلیمتر برای نبردهای چریکی ساخته شده است.مدل Commando آن دارای طول لوله 405 میلیمتر و گونه مخصوص آن برای تکتیراندازی دارای طول لوله 620 میلیمتر می باشد. نمونه ای که برای مقاصد تکتیراندازی ساخته شده دارای دوربین مخصوص ، دوپایه و دستگیره حمل مخصوص می باشد .سلاح فاماس در جنگ خلیج فارس با موفقیت استفاده شد و توانست ضریب اطمینان بالا و کیفیت قابل قبول خود را به اثبات برساند.

توضیحات فنی

این سلاح از نوع bullpup می باشد یعنی خشاب آن در قسمت انتهایی سلاح و پشت قبضه تپانچه ای نصب می شود


در ساخت این سلاح از پلاستیک به وفور استفاده شده.این سلاح از سیستم گلنگدن تاخیری اهرمی استفاده می کند که از سلاح AAT_ 52 به عاریت گرفته شده ( البته مخترع این سیستم شخصی مجارستانی به نام Paul de kilary می باشد که این سیستم را قبل از جنگ جهانی دوم طراحی کرده
ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:41 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


لانچر نارنجك انداز M304 كاليبر 40 م.مسالهاي سال بود كه نيروهاي پياده براي پرتاب نارنجك از قدرت بازوي خود استفاده مي كردند و پرقدرت ترين سربازان قادر بودند حداكثر تا مسافت كمتر از 50 متر نارنجك را پرتاب نمايند.
متخصصين ارتش آلمان در زمان جنگ جهاني دوم به اين مسافت پرتاب توجه خاصي نشان دادند و توانستند با نصب يك اهرم چوبي به انتهاي نارنجك هاي دستي تقريبا اين مسافت را افزايش داده و نتايج مفيدي را شاهد باشند.پس از آن واحدهاي زميني هميشه در فكر استفاده از يك پرتاب گر دقيق-سبك و پرقدرت بودند و همين فكر موجب گرديد تا نارنجك هاي تفنگي كه با استفاده از فشنگ گازي از روي تفنگهاي معمولي شليك مي شد جاي خود را در صحنه هاي نبرد پيدا كنند ولي ازمعايب اين روش اين بود كه تيرانداز براي پرتاب نارنجك تفنگي مجبور بود شليك خود را متوقف و با قرار دادن يك فشنگ گازي در خشاب تفنگ خود كه معمولا در انتهاي جعبه هر نارنجك تفنگي يكي از آن وجود داشت اقدام به پرتاب نموده و مجددا به شليك خود ادامه دهد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:18 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

سلاح SIG 550
مشخصات فنیSIG 550 :


کالیبر:۵۶/۵ میلی متر

طول کلی: ۹۹۸ میلی متر
ارتفاع کلی: ۲۱۰ میلیمتر
طول با قنداق جمع شده : ۷۷۲ میلی متر
طول لوله: ۵۲۸ میلی متر
طول خان: ۱۷۸ میلی متر
تعداد شیار: ۶
پایه سایت: ۵۴۰ میلی متر
وزن جنگ افزار: ۱/۴ کیلو گرم
گنجایش خشاب: ۳۰.۲۰.۱۰.۵
وزن رزمی با ۱۲۰ گلوله: ۶ کیلو گرم
وزن لازم برای کشیدن ماشه: ۳۵ نیتون
انرژی در دهانه تفنگ: ۱۷۰۰ ژول
نرخ چر خش: ۷۰۰ گلوله در دقیقه
نوع عمل والگوی کار گلنگدن: فشار گاز و چر خشیادامه مطلب

+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388 ساعت 4:12 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

سلاح های غیرمجاز

Prohibited

این گروه از دید قانون غیرمجاز هستند – البته برای اشخاص و برای موسسات حراستی و نیروهای نظامی تحت قوانین دیگری قرار می گیرند که از حوصله این وبلاگ بیرون است. بطور کلی، یک سلاح غیرمجاز خواهد بود اگر جزو گروههای زیر باشد:

- تمام خودکار (امکان شلیک رگبار داشته باشد).

- سلاح های کمری با طول لوله کوتاهتر از 105 میلیمتر. نیز سلاح های کمری کالیبر 25 و 32 بجز نمونه های مسابقاتی که مورد تایید باشند.

- تفنگ های ساچمه زنی و گلوله زنی ایکه دستکاری شده باشند بنحوی که لوله آنها از 475 میلیمتر (تقریبا 18 اینچ) کوتاه تر شده باشد یا کل اسلحه طولش از 660 میلیمتر (تقریبا 26 اینچ) کوتاه تر شده باشد. (بعنوان مثال حتما در فیم های سینمایی تفنگ های ساچمه زنی لوله بریده با دسته کوتاه شده را که تبهکاران بکار می برند دیده اید.)

سلاح های غیرمجاز

بنظر می رسد توان شلیک مسلسل و نیز کوچک بودن سلاح به حدی که آن را برای تبهکاری مناسب کند آنرا در دسته های محدود و یا غیرمجاز قرار می دهد و این محدودیت ها ارتباطی به قدرت آتش، برد سلاح و ضرب گلوله ندارد. در اینجا چند نمونه از سلاح های غیرمجاز را مشاهده می کنیدادامه مطلب

+ نوشته شده در سه شنبه سوم شهریور 1388 ساعت 5:14 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


کلاشنیکف AK47آفتامات کالاشنیکوف 47 (تلفظ می شود کالاش نی کوف) – که در ایران بدلیل ثقل تلفظ آنرا اشتباها کلاشینکف می خوانند – و در دنیای انگلیسی زبان آن را AK47 می خوانند مدلی است که توسط میخاییل کالاشنیکوف در سال 1947 برای استفاده در ارتش شوروی اختراع شد و دو سال بعد از آن وارد خدمت گردید و اکنون بعد از گذشت 62 سال در بسیاری از کشورهای دنیا توسط ارتش، پلیس، یگان های ویژه و حتی شکارچیان و علاقه مندان به تیراندازی در سراسر کره زمین بکار برده می شود.

تصویر نمونه با محدودیت VZ 58S (بدلیل داشتن قنداق تاشو)


ادامه مطلب

+ نوشته شده در سه شنبه سوم شهریور 1388 ساعت 5:9 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --


سلاح هاي گوشه زن


براي اولين بار در نبردهاي سنگين و خشونت بار خياباني در استالينگراد بود كه ايده ساخت تسليحات گوشه زن ، به ذهن سربازان آلماني خطور كرد و در مدت زمان كوتاهي نيز ، اين سلاح توسط طراحان قدرتمند كارخانه اشمايزر طراحي شد و نمونه هاي اوليه آن ، براي آزمايش به استالينگراد ارسال شد و در آن زمان بود كه سربازان روسي ، متوجه نكته عجيبي در زد و خوردهاي كوچه به كوچه استالينگراد شدند. آنها گلوله را مي ديدند ، اما اثري از تيرانداز نبود.
با پايان يافتن جنگ جهاني دوم ، اين ايده بي نظير نيز مانند دهها پروژه ديگر ، در اثر رخوت بعد از جنگ از يادها رفت و به فراموشي سپرده شد.در جنگ هاي شهري يا درگيري هاي پليسي و كلآ در هر نوع عملياتي كه در فضاهاي محدود و بسته صورت مي گيرد ، يك سلاح گوشه زن مي تواند جان دهها سرباز يا پليس را نجات دهد و تجهيز نيروهاي نظامي و انتظامي هر كشوري منجمله ايران به اين نوع تسليحات ، بسيار مهم و حياتي است.ايده اي كه آلمان ها طي جنگ جهاني دوم از آن استفاده نمودند ، استفاده از مسلسل هاي لوله كج بود كه تكنولوژي آن براي پياده سازي در اين زمان نيز پيچيده است. به همين دليل بسياري از سازندگان مطرح و مشهور تسليحات ، از راه حلي بسيار ساده و جالب استفاده نمودند. اين راه ، طراحي كيتي بود كه بتوان سلاح هاي كمري استاندارد را از طريق آن ، به سلاح گوشه زن تبديل نمود. در حالت عادي ، اين كيت از سلاح كمري ، به فرم معمول و براي نشانه روي مستقيم استفاده مي كند. اما زماني كه لازم باشد ، بلافاصله توسط اين كيت (كه داراي يك دوربين سبك و كارا مي باشد) ، سلاح كمري در زاويه دلخواه قرار گرفته و تيرانداز توسط يك صفحه نمايش با كيفيت ، هدفگيري نموده و شليك مي كندادامه مطلب

+ نوشته شده در سه شنبه سوم شهریور 1388 ساعت 4:55 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

بعد از تجدید نظر هایی که در پرژه OICW Block1/XM8 انجام گرفت کمپانی هکلر کوخ تصمیم به ورود به بازار سلاح های نظامی و همچنین نیروهای اعمال قانون با طرح جایگزین دیگری گرفت که در واقع تصمیم کاملا درستی به نظر میرسد.
بر پایه ی تجربیاتی که در بهسازی و به روز کردن سلاح های انگلیسی SA80/L85A2 بدست آمده بود،هکلرکوخ تصمیم به طراحی دوباره و از بین بردن مشکلات فنی کرد که حدود چهل سال گریبانگیر خانواده سلاح های M16 بود.
مهمترین تغییر تعویض سیستم گازی استاندارد M16 با نوع پیستون با کورس کوتاه تفنگ تهاجمی G36 است که جایگزین مکانیزم گازی مستقیم استاندارد M16 شده بطوریکه دیگر رسوبات باروت داخل مکانیزم نشده و مشکل کثیف شدن در نتیجه گیر کردن آن نیز از بین می رود.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در سه شنبه سوم شهریور 1388 ساعت 4:47 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

سلاح FN SCARفرمانده عملیات مخصوص ایالات متحده (USSOCOM) در پانزدهم اکتبر سال 2003 نیاز خود به یک سلاح تهاجمی جهت تجهیز نیروهای مخصوص را اعلام کرد.این تقاضا که به سرعت نظر کمپانی های اسلحه سازی را به خود جلب کرد نیاز واحد مذکور به یک سلاح رزمی که سازگار با ماموریت های کنونی و آینده نیروهای مخصوص باشد را کاملا متفاوت با سلاح جدید ارتش ایالات متحده یعنی XM-8 (برگرفته از طرح هکلر و کوخ)بیان کرد

تفاوت کلیدی میان XM-8 و SCAR در تک کالیبره بودن XM-8 می باشد.که فقط برای شلیک مهمات کالیبر 5.56x45mm ناتو طراحی شده است.با نگرشی کاملا متفاوت که برخاسته از تفاوت میان ماموریت های پیاده نظام ارتش ایالات متحده و نیروهای وی‍‍‍‍‍‍ژه است،SCARمی باید توانایی شلیک کالیبر های مختلف موجود در میدان های نبرد را چه از نوع استاندارد ناتو و چه از نوع استاندارد روسی داشته باشد.


در ابتدا SCAR در دو گونه سبک SCAR-L با قابلیت شلیک مهمات 5.56mm ناتو و گونه سنگین SCAR-H با توانایی شلیک مهمات پرقدرت 7.62x51mm ناتو ساخته شد. همانطور که اشاره شد این سلاح ها با تغییراتی کوچک مهمات کالیبر 7.62x39mm روسی M43 و 6.8x43mm SPC رمینگتون را نیز شلیک می کند.شایان ذکر است ماهیت ماموریت های نیروهای مخصوص که معمولا در پشت خطوط دشمن انجام می گیرند نیاز به چنین توانایی را در سلاح اجتناب ناپذیر می سازد زیرا استفاده از خشاب سربازان کشته شده ی دشمن در صورت اتمام مهمات امتیاز بزرگی در خاک دشمن محصوب می شود.
ادامه مطلب

+ نوشته شده در یکشنبه یکم شهریور 1388 ساعت 4:31 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --

مسلسل دستی برتا PM-12 S2


مسلسل دستی برتا مدل 12 اس – 2 به وسیله فشنگ های 19x9 تغذیه می شوند و به وسیله فشار مستقیم گاز باروت مسلح می شود.مکانیزم کارکرد سلاح از نوع گلنگدن باز می باشد.دارای یک قنداق تاشو فلزی و چکاننده سه وضعیتی ( ضامن،تک تیر،رگبار ) است.گلنگدن تلسکوپی این سلاح بگونه ای طراحی ده است تا بخشی از حرکت خود را بر روی لوله 200 میلی متری خود انجام دهد.این شیوه موجب می شود تا بتوان سلاح را کوتاه تر تولید نمود.این مسلسل دستی بسیار جمع و جور می باشد و دارای کمترین لرزش در هنگام شلیک است.قبضه جلویی،محل خشاب،حافظ ماشه برگه ناظم آتش و ضامن قبضه ای خودکار تماما بصورت یک مجموعه بر روی بدنه اصلی قرار دارد.این ترکیب خوب و جالب سال هاست که در ساخت مسلسل های برتا سری 12 رعایت می شود تمامی این مجموعه بصورت هوشمندانه بر روی سلاح قرار گرفته است. سادگی قطعات ساخته شده و تعداد اندک آن یکی از امتیازات این مسلسل دستی می باشد.


مسلسل برتای 12- اس- 2 مدل بهینه سازی شده نمونه اس می باشد.این مدل که با فشنگ های استاندارد ناتو قادر به شلیک می باشد توسط نیروهای ناتو آزمایش شده است و تاییدیه کیفیت را دریافت نموده.


ادامه مطلب

+ نوشته شده در یکشنبه یکم شهریور 1388 ساعت 4:27 بعد از ظهر توسط -- جنگاور برتر --